• Facebook Basic Square

עשרת הדברות לערוגת הקיץ האורגנית

June 18, 2014

לצאת בבוקר לקטוף מלפפונים ועגבניות טריות עם קצת בזיליקום לסלט, בערב לקטוף במיה, חציל ודלורית לתבשיל טעים. כיף...

כדי לגדל ערוגת ירקות בריאה ומשגשגת לאורך זמן יש כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם במהלך הקיץ החם. כולנו מכירים את התחושה הכיפית לשתול ירקות ובאיזה מהירות הם גדלים וצ'יק צ'אק כל הערוגה מלאה בעלים ירוקים ענקיים ושלל פרחים.

יש כמה כללים שאם מקפידים עליהם הערוגה חייה לאורך זמן ונותנת פירות יפים לאורך עונה ארוכה.

 

קודם כל הכלל החשוב ביותר לצמחים הוא כמו לאנשים כלנו צריכים את התנאים הנכונים  על מנת לשגשג ולהיות במיטבנו.

 

 1. אור: ירקות הקיץ אוהבים שמש וכמה שיותר. לירקות הקיץ קשה בצל והם רגישים ללחות וצריכים שמש רבה על מנת לגדול בבריאות ובקצב המהיר שלהם.                                                      

 2. השקיה: הרבה, אבל לא יותר מידי ובטפטוף. חשוב חשוב!!! להשקות בטפטוף ולא להשפריץ בצינור מכיוון שכפי שכבר אמרנו ירקות הקיץ רגישים ולא אוהבים לחות על העלים מכיוון שהלחות מהווה תנאים נפלאים לשלל פטריות (קמחון, כימשון וכו'...) המרחפות באויר ומחפשות מקום לחיות ולהתרבות.                             כמה להשקות? להשקות בטפטפת שני ליטר בשעה. בשבועיים הראשונים פעמיים ביום רבע שעה. לאחר מכן בחודש וחצי הקרוב להקשות פעם ביום 30 דקות. לאחר חודשיים ניתן להשקות פעם ביומיים שעה.                                                         חוסר בהשקיה יגרום לצמח להראות תשוש ויבש, השקיית יתר תגרום להתפוצצות הפרי ולרקבונות. השתמשו בחושיכם!                                                                                                                                                                              אני ממליץ להשתמש בצינור טפטוף שני ליטר בשעה במרחק 50 ס"מ האחת מהשניה.                                                                                                           

 3. מרווחי שתילה: ירקות הקיץ נהיים גדולים מאוד וחשוב לשמור על מרווחים נכונים מכיוון שצפיפות יתר גורמת לעודף לחות , קרב על המיים ודבר זה מביא לחולשה, מחלות ובקיצור לא טוב. עגבניה מלפפון, קישוא, בזיליקום, מלון חציל ופלפל. לשתול במרחק 50 ס"מ, צמח ליד כל טפטפת. דלעת, אבטיח לשתול במרחק 1 מטר.                                                                                                            

 4. קומפוסט: אולי כבר מאוחר מידיי מכיוון שכבר שתלתם ואולי לא שמתם קומפוסט אבל בכל מקרה ירקות הקיץ כידוע לכם גדלים מאוד מהר ונותנים הרבה פרי ובשביל לעשות זאת הם אוכלים כל שביכולתם ומומלץ להוסיף לאדמה כמובן קומפוסט לפני השתילה, כ 5 ליטר למ"ר ולאחר שלושה חודשים להוסיף כ 3 ליטר קומפוסט למ"ר ולקלטר על פני השטח בעדינות בלי לפגוע בשורשי הצמח, הקומפוסט וחומרי ההזנה יזרמו לשורשים באמצעות הטפטוף.                    

 5. חיפוי: חיפוי קרקע בעלים יבשים שומר על לחות פני הקרקע וחוסך מים. אני ממליץ להשתמש בעלי לוונדר או רוזרין שריחם מרחיק מזיקים.  

 6. סנטיציה: כפי שכבר דברנו ירקות  קיץ רגישים מאוד ןניתן לראות כי העלים הבוגרים בדרך כלל     נראים פחות טוב ויש עליהם פטריות ושאר חיות.                             את עלים אלו אשר הופכים לבית גידול אנו  רוצים לגזום ולהרחיק מהערוגה. לעשות זאת  בעדינות על מנת לא לפזר את נבגי הפטריה על שאר ההעלים הבריאים. חשוב לגזום את העלים במזמרה חדה מצוד לגבעול.

 7. איוורור: גיזום העלים והסניטציה מועיל רבות גם לאוורור  הצמח אך פעולה זו לרוב אינה מספיקה ומומלץ להדלות את הירקות שטבעם הוא לטפס על חבלים או רשתות ולהרחיקם מן הקרקע.                                                                                        

 8.  דילול ענפים: הצמח באופן טבעי רוצה כמה שיותר מהר לייצר כמה שיותר זרעים, כלומר לייצר את הפרת כמה שיותר מהר ובהתאם לאסטרטגיה זו הוא מוציא מהר     מאוד הרבה ענפים ופרחים שהופכים לפירות שהופכים  לזרעים ואז הוא מת בשלוה לאחר שהשלים את יעודו.  אנחנו רוצים את הפרי יפה ולאורך זמן רב. לכן ניתן           לגזום את הצחים כך שישארו להם רק שני אמירי צימוח  (ענפים) בלבד. ראה תמונה. דבר זה מבטיח את חוזקו  ובריאות של הצמח וחיים לאורך זמן

 9. אינטואיציה: אם כל יום נצא ונקשיב לצמחים ונסתכל עליהם נדע מה הם צריכים, פשוט תסתכלו עליהם בשלווה, ביסודיות והכל יתבהר לכם.

 10. אהבה – צאו לגינה עם אהוביכם עם עצמיכם, טפלו בצמחים והתבוננו בהם, האהבה כבר מגיעה מעצמה

 

מוזמנים לשתף וללמד

בהצלחה

דרור

Please reload

רשימת המאמרים
Please reload

לפרטים נוספים מוזמנים בשמחה להשאיר הודעה:

דרור פרקר, גינון אקולוגי, עיצוב, תכנון וביצוע גינות אקולוגיות 052-5790192 ecodror@gmail.com

 • Facebook Basic Square